• خانه

تاریخچه

تاسیس کانون و مسجد توحید از فعالیت‌های مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی به منظور و برآوردن نیازهای اعتقادی، دینی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی جامعه با تبیین و نشر تعالیم دین مبین اسلام، تقویت روحیه دین مداری در جامعه، شرح و بسط فرهنگ تشیع  در دهه 1350 هجری شمسی بوده است. 

 

 

این امر با تعامل و همدلی بزرگانی همچون آیات و حجج اسلام اکبر هاشمی رفسنجانی، مهدی مهدوی کنی و شهید دکتر سید محمد حسینی بهشتی و شهید دکتر محمدجواد باهنر به ‌عنوان بانیان کانون محقق گردید.

 

 

طراحی معماری ساختمان کانون توحید توسط میرحسین موسوی با زیربنای ۲۵۰۰ مترمربع در زمینی به ابعاد ۱۲۰۰ مترمربع شکل گرفته‌است. 

 

 

با توجه به مساحت محدود زمین، مفهوم ساختمان در ارتفاع لحاظ شده و مناره این بنا در یک طرح ابداعی به صورت مکعب آجری است که نسبت به ساختمان چرخیده و از نمای آن مجزا می باشد.

 

 

 

عملیات احداث این مرکز پس از اقامه نماز عید سعید فطر سال 1350 توسط شهید دکتر باهنر و با حضور کثیری از شخصیت‌های دینی، مذهبی و اهالی نمازگزار در محل زمین خریداری شده توسط آیت الله موسوی اردبیلی آغاز گردید. عملیات احداث این مرکز طی سالهای ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۷ یعنی تا اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ادامه یافت. 

 

 

مدیریت

مدیر عامل کانون و مسجد توحید 

مهندس حمیدرضا عسگریان


۰۹۱۲۸۲۳۸۱۸۷